top of page

YABANCI ŞİRKET ORTAĞI ÇALIŞMA İZNİ

Yabancı şirket ortaklarının çalışma izinleri konusunda müşterilerimize kaliteli, güvenilir ve hızlı hizmeti kendilerine amaç edinmiş uzman kadromuz ile siz değerli müşterilerimize çalışma izinleri hususunda hizmet vermekteyiz.

Ülkemizde yabancı uyruklu vatandaşların kurduğu ve yine yabancı uyruklu vatandaşların ortak olarak, fiili şekilde çalıştığı şirketler bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Yabancı şirket ortaklarının çalışma izni başvurusunda bulunabilmeleri için işletmenin minimum 100.000 TL ödenmiş sermayesinin olması ve 5 Türk Vatandaşının da aynı işletmede çalışıyor olma şartı aranmaktadır. Bununla beraber yabancı şirket ortağının hisse payının minimum %20 olması ve bu payın en az 40.000 TL olması gerekmektedir. Tüm bu şartların taşınması halinde 1 yıllık çalışma izninin alınabilmesi için bakanlığa başvuru yapılabilir.

Yeni kurulmuş işletmelerde kuruluş tarihini takip eden ilk 6 ay 5 Türk personeli çalıştırma zorunluluğu aranmamakta olup ikinci 6 ayda işletmenin kesinlikle 5 Türk personeli çalıştırması gerekmektedir, aksi takdirde şirket ortağı yabancıya verilmiş çalışma izni, çalışma izni uzatma işlemleri yapılırken 2 yıllık olarak uzatılamaz.

Yabancı şirket ortaklarının çalışma izni başvurusunda Çalışma Bakanlığı tarafından istenilen belgeler farklılık gösterdiğinden

4B Kurumsal Danışmanlık gibi  konusunda uzman bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıntılı bilgi için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

bottom of page